جمهوری اسلامی و “عقلانیت در غرب” – کاظم نیکخواه

مندرج در ژورنال شماره ۴۵۴ (لینک به فایل پی دی اف نشریه ژورنال برای پیاده کردن روی تلفن همراه)

یک موضوع مهم روضه خوانی امام جمعه تهران در این هفته بهبود موقعیت جهانی جمهوری اسلامی بود. سید حسن ابوترابی فرد امام جمعه تهران در این رابطه گفت: “…نکته دیگری که شایسته بررسی است، عقلانیت نسبی غرب در رویارویی با جمهوری اسلامی ایران است که در این روزها در رسانه‌ها، گفت‌وگوها و عملیات میدانی در کشورهای اروپایی مشاهده می‌شود” و این را به رهبری “داهیانه” خامنه ای نسبت داد.

سران حکومت اسلامی حق دارند این روزها از “عقلانیت در غرب” ذوق زده باشند. ممنوعیت تظاهرات مجاهدین در فرانسه، آزاد کردن اسدالله اسدی دیپلمات-تروریست حکومت اسلامی توسط دولت بلژیک، حمله نظامی پلیس آلبانی به کمپ مجاهد در این کشور و تخریب آن و کشتن یکی از اعضای آنها و حمایت آمریکا از اقدام دولت آلبانی، اینها از جمله شمار بسیاری از تحولات تازه ای است که به مذاق سران حکومت اسلامی طبعا بسیار خوش آمده است.

اما این جشن و پایکوبی مثل همیشه  کوتاه و گذرا خواهد بود. نکته اصلی اینست که دولتهای غربی در مورد جامعه ایران کاملا گیج میزنند. یک روز سیاستمدارانشان در همراهی با زنان ایران گیس هایشان را قیچی میکنند،  و روز بعد تروریست منفوری مثل اسداللهی را آزاد میکنند. همین الان همزمان با این سیاستها، شمار دیگری از سران سپاه را در لیست تحریم قرار دادند. حقیقت اینست که حکومت اسلامی منفورترین حکومت در سطح جهان است. هیچ سیاستمدار و دولتی نمیتواند این حکومت را از انزوا بیرون بکشد. معاملات و توافقات با این حکومت کاملا شکننده و موقتی است، و کشاکشها و بحرانها پایدار است و مدام عمیق تر میشود. تا زمانی که این حکومت سرکار باشد بحران و کشاکش بین المللی هم همزاد آنست. این را تجربه های قبل و توافقات قبلی بارها نشان داده است. هر حکومت و سیاستمداری که با این حکومت همراهی کند، قطعا در صحنه سیاسی بازنده خواهد بود و در کشور متبوع خود نیز رسوا خواهد شد. مردم ایران و جهان چنین سیاستمداران و دولتهایی را بازخواست خواهند کرد.

ما مردم برای خلاصی از شر جمهوری اسلامی هیچوقت روی دولتها  حساب نکرده ایم.  بلکه روی قدرت اتحاد و انقلاب خود، و همبستگی مردم شریف جهان حساب میکنیم و این همراهی هر روز در سطح جهان بیشتر و بیشتر میشود. پایکوبی سران حکومت اسلامی برای “عقلانیت” در جهان بدون تردید بسیار زودگذر خواهد بود. در هرحال این حکومت زیر ضرب مستقیم انقلاب ما مردم قرار دارد و هیچ تحولی نمیتواند آنرا از سرنگونی نجات دهد.

 

سردبیر این شماره نشریه ژورنال: سوسن صابری

*سایت ژورنال را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنید. در انتشار یادداشتهای ژورنال بکوشید journalfarsi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *