۲۴ ژوئن: اعتراض جهانی علیه اعدام – حسن صالحی

مندرج در ژورنال شماره ۴۵۵ (لینک به فایل پی دی اف نشریه ژورنال برای پیاده کردن روی تلفن همراه)

در پاسخ به یک فراخوان جهانی که نهادها و تشکل هایی چپ و آزادیخواه و مخالف اعدام مبتکر آن بودند روز شنبه ۲۴ ژوئن در ۱۹ شهر مختلف دنیا میتینگ های اعتراضی به اسم “قیام علیه اعدام” برگزار شد. هدف از برگزاری این گردهمایی ها، اعتراض علیه جمهوری اسلامی و اعدامهای فزاینده در ایران و برای آزادی زندانیان سیاسی و معترضین دستگیر شده بود.

در ماههای گذشته شاهد بوده ایم که رژیم درمانده اسلامی در ایران چگونه برای بقای خود به خشونت و اعدام بیشتر روی آورده است. اعدامها در ایران وسیع و گسترده هستند و نه فقط معترضین و زندانیان سیاسی بلکه زندانیان و محکومین جرائم عادی را نیز در برمی گیرد. در ماههای اخیر صدها گردهمایی اعتراضی علیه اعدامها و دستگیری فعالین اجتماعی و معترضین و با خواست توقف اعدامها در ایران و آزادی فوری زندانیان سیاسی صورت گرفته است. در داخل ایران نیز بخش های مختلف جامعه، نهادهای مدنی و مردمی و خانواده های دادخواه به اشکالی مختلفی و منجمله با صدور بیانیه و فراخوان اعتراض خود را به اعدامها و شکنجه در ایران ابراز داشته اند و خواهان لغو مجازات شنیع و ضدانسانی اعدام و آزادی بی قید و شرط کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی بوده اند.

فراخوان جهانی ۲۴ ژوئن اقدامی در ادامه این اعتراضات بود. قیام علیه اعدام در بیست و چهارم ژوئن یک اقدام هماهنگ جهانی بود که توسط نیروهای مترقی و آزادیخواه و چپ فراخوان آن داده شده بود. این حرکت پاسخ محکم دیگری بود به رژیم جنایتکار اسلامی که ما در مقابل توحش عنان گسیخته این رژیم نه فقط خیابانها را رها نخواهیم کرد بلکه فریاد اعتراضی خود را بلندتر خواهیم کرد و در همراهی با خیزش انقلابی زن زندگی آزادی مصمم هستیم همه موانع را در رسیدن به آزادی و برابری از سر راه خود برداریم.

حکومت اسلامی خیال می کند که با تشدید سرکوب و اعدام در مقابل خیزش انقلابی مهسا مانع ایجاد کند و نهایتا آن را خاموش سازد. اما این جنبش بزرگ و عظیم اجتماعی خاموش شدنی نیست و تا رسیدن به اهداف خود که در سه شعار زن زندگی آزادی بطور فشرده ای منعکس شده است از پای در نخواهد آمد. برگزاری میتینگ های اعتراضی در ۱۹ شهر دنیا علیه اعدام، اراده عمومی ما برای درهم شکستن ماشین سرکوب دولتی، برچیدن بساط اعدام و آزادی زندانیان سیاسی را یکبار دیگر به نمایش گذاشت. خسته نباشید!

 

سردبیر این شماره نشریه ژورنال: آذر پویا

*سایت ژورنال را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنید. در انتشار یادداشتهای ژورنال بکوشید journalfarsi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *