قانون متروك “عفاف و حجاب” – سینا پدرام

مندرج در ژورنال شماره ۴۸۶ (لینک به فایل پی دی اف نشریه ژورنال برای پیاده کردن روی تلفن همراه)

على نجفى توانا، رئیس پیشین کانون وکلا: “لایحه عفاف و حجاب به یک قانون متروک تبدیل خواهد شد.”

این وکیل دادگستری در مصاحبه با سايت جماران همچنین با اشاره به ضرب‌المثل “سنگ بزرگ علامت نزدن است”، ادامه داد: “آقایان قطعاً باید واکنش مردم را در نظر داشته باشند. مردم برای خوش‌گذرانی به خیابان نمی‌آیند که اعتراض کنند، وضعیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی به گونه‌ای است که الان مردم دارند بدترین وضعیت اقتصادی بعد از انقلاب را تجربه می‌کنند.”

اين يعنى آچمز سياسى- قانونى در مقابل يك واقعيت عظيم. يعنى انقلاب جارى بصورت عملى قوانين رژيم اسلامى را يك به يك “متروك” ميكند. فقط يك تحول اجتماعى ريشه دار ميتواند “قوانين” را اينگونه “متروك”، بى ربط و بى تاثير كند.

رابطه قانون، سياست و جنبشهاى اجتماعى بدون شك در آشكارترين شكل خود در ايران امروز پراتيك ميشود. اين هنر انقلاب است كه از “پشت پرده” سياسى، رو نمايى ميكند. نقل قول مشهور “انقلاب معلم توده هاست” نمونه عينى خود را در تاريخ معاصر ايران بارها تجربه كرده است. هر انقلابى چه در شكل و چه در محتوا، چه در روند و برآمد هاى خود يك رخداد بى نظير و غير قابل تكرار است. اما تاثيرات آن در جامعه قابل لمس و ماندگار است.

قانون در هر جامعه اى انعكاس دستآوردهاى مبارزات اجتماعى اقتصادى آن جامعه است. در عين حال، شكل مكتوب، آمال و آرزوهاى هيئت حاكمه هر جامعه است كه توسط قوه قهريه در شكل پليس و ارتش و نيروهاى “انتظامى” به شهروندان تحميل ميشود. اما قوانين جزايى و قضائى در ايران بخشى از سياست عمومى رژيم اسلامى براى سركوب مستقيم جامعه است. در يك كلام قوانين تابع سياست هاى رژيم هستند.

به اين اعتبار” متروك” شدن يك قانون در ايران بصورت بى واسطه به تحولات و مبارزات سياسى مردم و جنبشهاى سياسى در جامعه مربوط ميشود. مثال بارز اين موضوع، قانون سنگسار زنان است كه به صورت دوفاكتو به يُمن جنبش ضد اعدام و ضد سنگسار، از قوانين رژيم اسلامى حذف شد. انقلاب جارى با حكم وحشيانه اعدام نيز همين تسویه حساب را خواهد كرد.

در واقعيت، صفت دقيق براى لايحه “حجاب و عفاف”، “متروك” نيست بلكه “مدفون” است. حضور هر زن بى حجاب در خيابانهاى ايران، ميخى است بر تابوت اين نعش متعفن. آنچه مشخص است، انقلاب در فاز تحميل هر چه بيشتر مطالبات خود به رژيم اسلامى است و مترصد بزنگاه ديگریست تا رژيم را غافلگير كند.

 

سردبیر این شماره نشریه ژورنال: کیوان جاوید

*سایت ژورنال را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنید. در انتشار یادداشتهای ژورنال بکوشید journalfarsi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *