سارينا، قلب بزرگ انقلاب – سینا پدرام

مندرج در ژورنال شماره ۴۶۱ (لینک به فایل پی دی اف نشریه ژورنال برای پیاده کردن روی تلفن همراه)

امروز یکشنبه ۱۱ تیر روز تولد سارينا است. دخترى كه تمامى آرزوهايش، با بيان شيرين و شيطنت جوانى در هم آميخت و از او براى انقلاب زن زنذگى آزادى اسطوره اى ساخت.

آرزوها و دغدغه هاى سارينا از جنس زندگى بود. خودِ زندگى و جوشيده از آن. همين آروزها بود كه او را به قلب تاريخ بشرى، به قلب سرشت انسانى تمامى بشريت در تمامى اعصار وصل كرد و از او براى هميشه دختركى ساخت كه در قلب تمامى انسانها آشيانه كرد. كلامش ساده بود و زيبا. آرزوهاش بزرگ و دوست داشتنى.

آنچه ميخواست رفاه بود. رفاه، رفاه، رفاه. و اين را براى همه ميخواست. آنچه ميخواست رهايى بود. سارينا با قلب و مغز بزرگش دريافته بود كه شادى و آزادى لازم و ملزوم يكديگر هستند. از فرهنگ پوسيده حاكم و حكومت كه بر زندگى زنان سايه شوم خود را افكنده بود به درست به عنوان يكى از موانع بزرگ ياد كرد. از درد بزرگ تبعيض جنسيتى رنج ميكشيد و برابرى بين زن و مرد را براى پيشرفت و تعالى انسانها آرزو داشت. ميدانست كه خوراك و پوشاك و مسكن پايه اى ترين نيازهاى هر انسانى است و نبايد دغدغه خاطر آنان باشد. نبايد مانعى در مقابل رشد آنان باشد. بلكه برعكس بايد چنان دست يافتنى باشند تا انسانها به چيزهاى بزرگترى بيانديشند.

و اما “خوشى” و ژرف انديشى سارينا با اين كلمه روشن تر ميشود. سارينا  سوال ساده ديگرى پرسيد كه جوابش را با سادگى بيشترى در اختيار ما گذاشت. سارينا پرسيد “يك نوجوان ١٦ ساله به چه نياز داره؟” و سارينا گفت” به محبت كردن و محبت ديدن و دوست داشته شدن و دوست داشتن”.

سارينا، دختر انقلاب، همزاد انقلاب، نماينده واقعى اتقلاب زن زندگى آزادى بود. جوهر و عصاره برابرى طلبى و آزاديخواهىِ انقلاب زنانه بود. دوست داشتنى بود از جنس زن زندگى آزادى. يادش هميشه ماندگار باد!

 

سردبیر این شماره نشریه ژورنال: کیوان جاوید

*سایت ژورنال را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنید. در انتشار یادداشتهای ژورنال بکوشید journalfarsi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *