عربستان سعودی و كشتار مهاجرین – سینا پدرام

مندرج در ژورنال شماره ۵۰۵ (لینک به فایل پی دی اف نشریه ژورنال برای پیاده کردن روی تلفن همراه)

سازمان دیده بان حقوق بشر، نیروهای مرزی عربستان سعودی را متهم کرده است که صدها مهاجر اتیوپیایی که قصد عبور از مرز عربستان داشتند را کشته‌اند.

نادیا هاردمن، پژوهشگر بخش حقوق مهاجران سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفته است: “وقتی شروع به تحقیق در این زمینه کردیم، انتظار نداشتیم اوضاع این قدر وخیم باشد. این کشتار گسترده و نظام‌مند است و می‌تواند در زمره جنایت علیه بشریت محسوب شود، زیرا مقیاس آن باورنکردنی است.”

پديده مهاجرت در جهان امروز دلايل سياسى و اقتصادى و اجتماعى مختلفى دارد ولى ناگفته پيداست كه در وراى تمامى سختيهاى جانكاه و خطرات جانى و روانى اين تغيير مكان، اميدها و آرزوهايى موج ميزند كه هسته اصلیش دست يافتن به يك زندگى انسانی است.

فقر، بيكارى، جنگ، تغييرات اقليمى، تبعيضات اجتماعى، سركوبهاى سياسى، دست يافتن به شرايط مناسبتر براى رشد و تعالى اجتماعى و رفاهى از عمده دليل هاى مهاجرت به شمار ميروند. بخش بزرگى از مهاجران اتيوپيايى در عربستان مانند تمامى مهاجران ديگر به عنوان نيروى كار وارد بازار كار سرمايه دارى عربستان ميشوند و به خاطر تامين نيازهاى انسانى خود به كار در سخت ترين مشاغل با پايين ترين دستمزدها تن ميدهند. خشونت آشكار در مرزها و كشتار وحشيانه و خمپاره باران گروه مهاجرينى كه سعى در عبور از مرزها را دارند، ارمغان رژيم ضد انسانى عربستان به زنان، مردان و كودكانى است كه چيزى جز يك مامن و مكان امن براى “زنده ماندن” نمى خواهند.

از سوى ديگر، در سالهاى اخير عربستان با سرمايه گذاريهاى هنگفت در خريد بازيكنان مشهور فوتبال و گلف سعى در ارائه يك تصوير سياسى باز از خود را دارد. اين استانداردهاى دوگانه حكومت سعودى بار ديگر شاخص هاى واقعى حكومتهاى سرمايه داری و يك درصديها را به نمايش ميگذارد. پول و سرمايه مرزى ندارند ولى “حقوق بشر” در  مرزهاى كشورى به گلوله بسته ميشود.

مهاجرت و حق سكونت در هر “جغرافياى سياسى” بايد به عنوان يك حق پايه اى شناخته شود و از دست درازی های راسيستى دولتى و غير دولتى محافظت شود. اعتراضات اجتماعى و گسترده تنها راهى است كه اين حق انسانى را ميتواند به حكومتها تحميل كند.

 

سردبیر این شماره نشریه ژورنال: محسن ابراهیمی

*سایت ژورنال را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنید. در انتشار یادداشتهای ژورنال بکوشید journalfarsi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *