بی دین ترین و سکولارترین – سینا پدرام

مندرج در ژورنال شماره ۴۶۸ (لینک به فایل پی دی اف نشریه ژورنال برای پیاده کردن روی تلفن همراه)

محمد زکایی، استاد حوزهٔ علمیهٔ قم: “در آینده‌ای نه چندان دور و با مرگ نسل‌های دههٔ ۴۰ به پایین، دیگر چیزی به نام مذهب ‌و اعتقاد، در بین نسل‌های جوان، دیده نخواهد شد!”

“تنها راه نجات دین و مذهب از آسیب بیشتر، خروج روحانیت از پست‌های حکومتی و ‌سیاسی و پرداختن به مسائل اعتقادی جامعه است که البته خیلی دیر شده و نسل‌های ۵۰ تا۹۰ اکثراً بدون مذهب هستند”.

“اغلب پرورش یافتگان جمهوری اسلامی، حتی نماز نمی‌خوانند که هیج، تمام مظاهر دین را تمسخر می‌کنند! بنابراین‌ آینده نشان می‌دهد ایران تبدیل به بی‌دین‌ترین و سکولارترین کشور مسلمان خواهد شد.”

آخوندهاى ريز و درشت به تکاپو افتاده اند تا اسلام را نجات دهند. تحليل هاى چندرغازى و من در آوردى “اساتيد ” بيزنسهاى فروش خرافات، معروف به “حوزه هاى علميه”، هم كم مايه هستند و هم دير هنگام. مردم دهه ها است از اسلام عبور كرده اند. اما آنچه اين “اساتيد” را سرآسيمه به اقرار و اعتراف واداشته است تحول و انقلاب اجتماعى است كه مدتها در زير پوست جامعه در حال اتفاق است.

پروژه نجات اسلام،  دهه ها در صدر برنامه دوم خرداديها و اصلاح طلبان و مغضوبان و رانده شدگان از درگاه رژيم اسلامى بوده و هست ولى به نظر ميرسد كه دوزارى كج اين طيف نيز افتاده است و ميدانند كه اين لاشه متعفن را نميتوان با هيچ سلام و صلواتى زنده نگه داشت. ترس واقعى اين حضرات بى رونقى و بسته شدن دكانها و بيزنسهاى خرافه فروشى و صندوقهاى صدقات و از دست دادن در آمدهاى ميلياردى خودشان است. دم و دستگاه و صنعت مذهب شيعى اسلام حاضر است از دوازده امام خود بگذرد ولى يك دوازدهم خمس و زكات خود را از دست ندهد.

تمام هم وغم اين پارازيتهاى اجتماعى، نجات اسلام از تهاجم گسترده انقلاب زن زندگى آزادى به تمامى اركان وجودى و جوهرى مذهب است. انقلابى كه مذهب را نه تنها به عنوان ابزار تحميق بلكه به عنوان ابزار سركوب شناسايى كرده است و به چالش كشيده است. انقلابى كه مذهب را از آسمان به زمين كشيده است و آن را در زمينى ترين شكل آن يعنى اسلام سياسى به نقد و نبرد كشيده است. انقلابى كه نقد و چالش حكومت مذهبى فقط سرآغاز عميق ترين نقدهاى اجتماعى و اقتصادى آن است. بى خدايى در ايران سرآغاز سپردن سكان اجتماع به دست ناخدايانى است كه رفاه و سعادت را در زمين خاكى بشارت ميدهند. جايى براى خداى آسمانى و نمايندگان آن در اين زمين وجود ندارد.

 

سردبیر این شماره نشریه ژورنال: کیوان جاوید

*سایت ژورنال را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنید. در انتشار یادداشتهای ژورنال بکوشید journalfarsi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *