تورم ناعلاج – سینا پدرام

مندرج در ژورنال شماره ۳۶۸ (لینک به فایل پی دی اف نشریه ژورنال برای پیاده کردن روی تلفن همراه)

رییس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، گفت: “اگر همه‌چیز هم خوب پیش برود که برخی چیز‌ها خوب پیش می‌رود، سال آینده باز ما یک تورم بالایی خواهیم داشت.”

سوال در همين “اگر” بزرگى است كه در تك تك صحبتهاى  سران جمهورى اسلامى شنيده ميشود. از قديم گفته اند كه “در اگر نتوان نشست” و به نظر ميرسد سران رژيم نيز به خوبى آگاه هستند كه اوضاع اقتصادى بيش از اندازه دراماتيك است. از نظر متخصصين سيستم  سرمايه دارى، براى به اصطلاح “رونق اقتصادى” و به قول معروف براى اينكه “رُسِ كارگر جماعت را بكِشند” نياز به سرمايه گذاريهاى كلان دارند. شرط اوليه اين امر تامين امنيت سرمايه با اعمال ديكتاتورى و سركوب است. نياز به فرودستانى دارند ساكت و خاموش و بى هيچ خواستى.

عليرغم سركوب سيستماتيك جامعه از هر جنبه اى، ما در ايران باز شاهد يك جامعه متلاطم، مطالبه گر و در عالم سياست “گستاخ” هستيم. در چنين فضايى سرمايه ها امنيتى ندارند. اين درد مشترك رژيم و اپوزيسيون دست راستى و سلطنتى ايران است.

از عدم ادغام در اقتصاد جهانى، دزدسالارى، چاپ پول بدون پشتوانه و رانت بازى كه بگذريم، بالاخره مسىًله بود و نبود خود رژيم اسلامى يا به عبارت بهتر مسىًله سرنگونى  انقلابى رژيم نيز خود عامل بزرگترى براى يك اقتصاد فلج و بى آينده است.

برجام و اروپا و رابطه با چين و روسيه نيز فرجى نيستند. به نظر ميرسد كه راه حل سرمايه دارانه اى براى برون رفت از اين تورم و گرانى فزاينده نميتوان متصور شد. از اين زاويه، اپوزيسيون دست راستى و معروف به سلطنت طلب نيز فاقد آن برنامه اقتصادى استراتژيك ضد تورمى و رفاهى است كه بتواند مشروعيت سياسى ايدىًولوژيك در جامعه را كسب كند. به هر حال مدل جهانى اين جنبش، با نسخه هاى رياضت اقتصادى نيز فعلا نقشه سر راستى ندارد.

تورم به زبان ساده يعنى دزدى مضاعف از سفره مردم. يعنى كوچك كردن سهم مردم از ثروت اجتماعى. جواب  و راه حل اين معضل در دست جنبش اجتماعى است كه خواستار رفاه اقتصادى حداكثرى براى تمامى جامعه است. چگونه ميتوان از اين مطالبات پاسدارى كرد؟ جواب، خواست آزاديهاى بى قيد و شرط، دخالت مستقيم مردم در قدرت و اداره جامعه و لغو كار مزدى يعنى توزيع رفاهيات بر حسب نياز مردم، که شوراها ضامن اجرا آن هستند، است.

 

سردبیر این شماره نشریه ژورنال: سیاوش آذری

*سایت ژورنال را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنید. در انتشار یادداشتهای ژورنال بکوشید journalfarsi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *