فساد سازمانیافته در قوه قضائیه – سینا پدرام

مندرج در ژورنال شماره ۴۷۶ (لینک به فایل پی دی اف نشریه ژورنال برای پیاده کردن روی تلفن همراه)

قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران تایید کرده است که هادی رضوی متهم پرونده فساد مالی در بانک سرمایه که به ۲۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق و رد مال محکوم شده بود، اکنون بیرون زندان است.

هادی رضوی متهم شده بود که با پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه، حدود ۱۰۷ میلیارد تومان از این بانک بدون تودیع وثیقه خارج کرده است.

حس اوليه اى كه به خواننده اين اخبار دست ميدهد نفرت و عصبانيت و دل به هم خوردگى است. عدالت از نوع رژيم اسلامى چيزى جز اين نيست. كسى كه رشوه ميدهد و ميگيرد، كسى كه فساد مالى فلسفه وجوديش را تشكيل ميدهد، كسى كه جز خانه خراب کردن ميليونها شهروند هيچ خاصيتي نداشته است، كسى كه فقط و فقط به واسطه رابطه خانوادگى و دوستى با سران رژيم از رانتهاى ميلياردى بهره مند ميشود و با دريدگى بيشرمانه اى در دادگاه عربده ميزند من “داماد شريعتمدارى ام نه داماد نتانياهو”، از زندان آزاد ميشود در حالیکه شریفترین انسانهای این جامعه سالهاست که محبوس هستند. مبارزان آزادى، مبارزان حقوق كارگران، كنشگران نجات محيط زيست، نمايندگان معلمان و بازنشستگان و هزاران انسان عدالت خواه سالهاست كه پشت ديوارهاى زندان به ناحق محبوس شده اند.

قوانين قضائى بسيارى از كشورها به یمن مبارزات تاریخی و دستاورد این مبارزات بر مبناى حراست از امنيت جانى، روانى و مالى شهروندان نوشته و بنا شده است. فرد خاطى را محبوس ميكنند تا جامعه از گزند وى در امان باشد. اما قوانين شرعى و اسلامى بر اساس حفظ امتيازات سران رژيم و حفظ نظام شكل گرفته است. فاسدان حکومتی را رها ميكنند تا به جان و زندگی مردم تعرض كنند اما معترضین به این فساد و فاسدین را سالها زندانی میکنند.

“عدالتخانه” رژيم اسلامى تجسم بیعدالتی در جامعه است. آشيانه پاسداران و نگهبانان امتيازات صاحبان سرمایه و ثروت، آیت الله های میلیاردر و سران رژيم و پادوهاى ريز و درشت آنهاست.

فقط و فقط با سرنگونی این رژیم و با برقرارى يك جامعه انسانى است كه ميتوان روابط حقوقى و قضائى در بين شهروندان را آنچنان تغيير داد كه مبنایش صيانت شان وحرمت و حقوق انسانى شهروندان باشد. چنين جامعه ای را قطعا ميتوان در ايران

 

سردبیر این شماره نشریه ژورنال: محسن ابراهیمی

*سایت ژورنال را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنید. در انتشار یادداشتهای ژورنال بکوشید journalfarsi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *