فروپاشى اقتصادى، سرنگونى سياسى – سینا پدرام

مندرج در ژورنال شماره ۴۹۵ (لینک به فایل پی دی اف نشریه ژورنال برای پیاده کردن روی تلفن همراه)

مسعود روغنی زنجانی، رییس سازمان برنامه و بودجه و معاون رئیس‌جمهوری در دوران میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی، بر این عقیده است که آن‌چه در نهایت نظام جمهوری اسلامی را زمین می‌زند، اقتصاد است.

در آنسوى اين نوع انتقادات “شرمگينانه” خدمتگذاران سابق، احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد وقت، چشم‌انداز اقتصادی کشور را روشن خواند و گفت: “مبانی رشد اقتصادی که مربوط به سرمایه‌گذاری کشور بوده در آینده ثمر خواهد داد.”

فساد اقتصادى، فساد سياسى، فساد ادارى و هر نوع ديگرى از فساد را مد نظر داريد اضافه كنيد، به وضعيت ايران تحت حاكميت رژيم اسلامى پى ميبريد. انتقادات “براداران” سابق نيز از جنس ادعاى حكيمانه شيخ ماست كه عسل را خورد و گفت شيرين است!

كسى كه انقلاب جارى را نمى بيند و سرنگونى رژيم را نتيجه اقتصاد متلاشى رژيم ميداند تمام حقيقت را نميگويد. اقتصادهاى فروپاشيده تر از ايران را ميتوان پيدا كرد ولى اين دليل كافى براى سرنگونى هيچ رژيمى نيست. آنچه به وضعيت سياسى ايران ويژگى داده است وجود يك جنبش سرنگونى و يك انقلاب مردمى است كه هرگونه گشايش اقتصادى در كشور را به سرنگونى رژيم گره زده است.

انتقاد معاون هاى رييس جمهورهاى سابق رژيم اسلامى از خامنه اى و رئيسى و غيره به قول انگليسى زبانان هم دير است و هم كم. مردم ايران هر روزه با گوشت و پوست خود با اين مافياى اقتصادى كه دزدسالارى و رانت خوارى از خصوصيات برجسته آن است دست و پنجه نرم ميكنند. فروپاشى اقتصادى ايران از همان اولين روزهاى سر كار آمدن و تثبيت قدرت اين رژيم آغاز شده است و نتيجه اش همين است كه شاهد آن هستيم. اقتصاد سرمايه دارى خارج از بازار جهانى، اقتصاد سرمايه دارى كه در جذب سرمايه گذارى خارجى، بواسطه بحران سياسى همزاد آن، خارج از گود افتاده است، وضعيت اش از اين بهتر نميشود.

آنچه اهميت دارد اين است كه اقتصاد فروپاشيده در ايران زمينه مناسبى براى اعتراضات عمومى بوجود ميآورد كه هر آن ميتواند بساط اين رژيم مافيايى را در هم بپيچد. انقلاب يك واقعيت و پديده سياسى و اجتماعى است كه اقتصاد فروپاشيده دليل پايه اى آنرا تشكيل ميدهد. انقلاب رخ ميدهد تا اين واقعيت را به نفع مردم تغيير دهد.

 

سردبیر این شماره نشریه ژورنال: آذر پویا

*سایت ژورنال را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنید. در انتشار یادداشتهای ژورنال بکوشید journalfarsi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *